تابلوسازي

تابلوسازي

    

صفحه اصلي | آرشيو وبلاگ | تماس با ما
۲۱ شهريور ۱۳۹۸
انواع بيماريهاي كبدي

كبد يكي از اصلي ترين ارگانهاي داخلي بدن است كه بيش از 500 عملكرد حياتي را كنترل مي كند. مراحل اوليه بيماري هاي كبد هيچ علايمي ندارند؛ بنابراين كوچكترين نشانه اي نيز بايد جدي گرفته شود.
 
كبد كه حدود 1.36 كيلوگرم وزن دارديكي از اندام هاي بزرگ سمت راست شكم است . مهمترين وظيفه كبد، فيلتر كردن خوني است كه از دستگاه گوارش وارد كبد مي شود و قرار است در سراسر بدن جريان يابد. تمام مواد سمي و مضر خون در كبد جدا مي شوند. كبد با توليد صفرا، چربي غذا را تجزيه كرده و آن را تبديل به انرژي مي كند. ذخيره قند بدن نيز به عهده كبد است.

توليد و سنتز عناصر مهم پلاسماي خون و ذخيره برخي از مواد مغذي از جمله ويتامين ها و آهن نيز به عهده كبد است. سم زدايي، تنظيم هورمون، سنتز پروتئين، هضم غذا و تجزيه سلول هاي قرمز خون نيز از مهمترين وظايف كبد به شمار مي آيند.

بيماري هاي كبد


به گزارش بنياد كبد كانادا، بيش از 100 نوع بيماري كبدي وجود دارد كه شايع ترين آن عبارتند از:

•هپاتيت ويروسي A، B و C
•سرطان كبد
•بيماري هاي كبد در دوران بارداري
•هموكروماتوز (تجمع آهن در بدن)
•بيماري كبد چرب
•سيروز
•انسداد مجراي صفراوي
•بيماري كيستيك كبد
•سنگ كيسه صفرا
•هپاتيت نوزادان

برخي از بيماري هاي كبد ژنتيكي هستند و برخي ديگر توسط ويروس يا سموم (مانند دارو يا الكل) بوجود مي آيند. افرادي كه در معرض خون يا ترشحات بيماران امراض ويروسي كبدي قرار دارند و بيماران ديابتي و مبتلا به تري گليسيريد بالا و افراد چاق، بيشتر در معرض ابتلا به بيماري هاي كبد قرار دارند. استفاده از سرنگ مشترك، خالكوبي غيربهداشتي و رابطه جنسي محافظت نشده نيز مي تواند منجر به بيماري هاي كبد شود.

زرد شدن پوست و چشم، شكم درد مزمن، تورم شكم، خارش مداوم پوست، ادرار تيره، مدفوع كم رنگ يا خوني، خستگي، تهوع، كبود شدن پوست و از دست دادن اشتها، مهمترين علايم بيماري هاي كبد هستند.

منبع:https://www.asriran.com

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۱۰ شهريور ۱۳۹۸
درمان بواسير يا هموروئيد با ورزش كگل، مراحل و فوايد انجام اين ورزش

بواسير  يكي از شايع ترين بيماري ها در جوامع امروزي است، اين بيماري در اثر اشتباه در سبك زندگي پديد مي آيد و به شدت زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد.بواسير يا هموروئيد، اتساع و يا گشاد شدن عروق در ناحيه مقعد است كه در اثر عوامل متعددي پديد مي آيد. يكي از راهكارهاي پيشنهاد شده براي درمانبواسير راهكارهاي خانگي و ورزش است. از آنجايي كه يكي از مهمترين علت هاي اين بيماري كم تحركي و نشستن به مدت طولاني است، ورزش مي تواند در درمان عارضه موثر باشد. اما انتخاب نوع ورزش اهميت بسياري دارد، زيرا ورزش هاي سنگين مي توانند فشار وارده بر عروق را افزايش داده و موجب تشديد بيماري شوند. يكي از ورزش هاي مناسب براي درمان اين عارضه ورزش كگل است.

ورزش كگل چيست ؟

ورزش كگل مجموعه اي از تمرينات عضلاني براي كف لگن است. اين ورزش با انقباض و انبساط عضلات پرينه انجام مي شود. كه اين امر مي تواند علاوه بر درمان بواسير در بهبود عملكرد جنسي نيز موثر باشد. همچنين اين ورزش با افزايش گردش خون در اين ناحيه به درمان و نيز پيشگيري از بواسير كمك مي كند. اين ورزش با كاهش درد نياز شما به مصرف مسكن را از بين مي برد. انجام اين ورزش براي درمان شقاق توصيه نمي شود، زيرا مي تواند موجب تشديد و وخيم شدن بيماري گردد.

مراحل ورزش كگل

كگل

قبل از انجام ورزش عضله اي كه تمرين بر  روي آن انجام مي شود را شناسايي نماييد. عضله  پرينه در لگن و بين دو استخوان ران واقع شده است. اين عضله همان عضله اي كه به كنترل دفع مدفوع و گاز از روده كمك مي كند. البته با انجام اين تمرين عضلات عضلات رحم، مثانه٬ روده كوچك و راست روده نيز درگير مي شوند. بعد از آشنايي با عضله مورد نظر و درك اينكه تمرين بايد بر كدام ناحيه تاثير بگذارد، مي توانيد مراحل زير را دنبال كنيد.

   • اين ورزش را مي توان در حالت ايستاده، نشسته و خوابيده انجام داد. بهتر است با حالت خوابيده شروع كنيد زيرا در اين حالت تسلط بيشتري خواهيد داشت و سپس نشسته و ايستاده را نيز امتحان كنيد.
   • عضله مورد نظر را منقبض نموده و حداقل ۵ ثانيه صبر نماييد. درست مانند زماني كه مي خواهيد از خروج گاز و مدفوع جلوگيري نماييد.
   • سپس به مدت ۵ ثانيه عضله را شل كرده و مجدداً منقبض نماييد.
   • اين تمرين را مي بايست حداقل ۱۰ الي ۲۰ مرتبه در روز تكرار نماييد.
   • مراقب باشيد در طي تمرين عضلات شكم و قفسه سينه منقبض نشوند. براي جلوگيري از اين امر مي بايست دست خود را روي شكم بگذاريد تا از اين امر مطمئن شويد.

انجام اين ورزش بعد از عمل هموروئيدكتومي نيز به تسريع درمان و جلوگيري از عود مجدد  بيماري كمك مي نمايد. حداقل بايد ۳ الي ۶ هفته به طور مداوم اين تمرين را تكرار نماييد تا شاهد نتايج آن باشيد.

فوايد ورزش كگل

  • بهبود و درمان نعوظ  و كنترل انزال در مردان دچار اين اختلالات
  • كمك به بي اختياري ادراري بعد از جراحي  پروستاتكتومي
  • تقويت مثانه بعد از جراحي سيستكتومي
  • تقويت عضلات مقعد بعد از بعد از جراحي هموروئيدكتومي
  •  بهبود بي اختياري مدفوع
  • پيشگيري از افتادگي مثانه و مقعد

 

منبع: https://jarah.clinic/

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۷ شهريور ۱۳۹۸
نفخ شكم و دلايل آن

نفخ شكم معمولا به علت تجمع گاز در دستگاه گوارش يا احتباس مايعات در ناحيه شكمي ايجاد شده و باعث بزرگي بيش از حد معمول شكم و احساس تنگي يا درد در ناحيه شكمي مي‌شود.

در اين مقاله از سايت تخصصي مديكال نيوز تودي، روش‌هايي براي رهايي سريع از نفخ و چگونگي كاهش آن در بلندمدت توضيح داده شده است:

علل شايع ايجاد نفخ

نفخ معمولا زماني اتفاق مي‌افتد كه گاز اضافي در معده يا روده جمع شود. هنگامي كه نفخ بلافاصله پس از غذا ايجاد شود، معمولا به طور خودكار از بين مي‌رود اما اغلب مي‌توان با راهكارهايي اين روند را تسريع كرد. بهترين راه مقابله با نفخ شناسايي علت آن است. از عوامل موثر در ايجاد نفخ مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:‌

- مشكلات گوارشي: يبوست، حساسيت‌هاي غذايي و عدم تحمل غذايي مي‌تواند موجب نفخ شود. هنگامي كه مدفوع در روده بزرگ جمع مي‌شود مي‌تواند باعث ايجاد نفخ و احساس ناراحتي شود. گاز اضافي نيز پشت مدفوع جمع شده و بر اين ناراحتي مي‌افزايد.

- رژيم غذايي: نوشيدني‌هاي گازدار، شكر يا نمك بيش از حد و فيبر ناكافي در رژيم غذايي نيز مي‌تواند موجب نفخ شود.

- تغييرات هورموني: بسياري از افراد به دليل تغييرات هورموني و تجمع آب قبل و در حين قاعدگي دچار نفخ مي‌شوند.

راهكارهاي سريع براي از بين بردن نفخ

بسياري از درمان‌هاي خانگي مي‌تواند به كنترل درد و ناراحتي ناشي از نفخ كمك كند. همچنين راهكارهاي سريع زير مي‌تواند در از بين بردن سريع نفخ موثر باشد:

۱) پياده روي: فعاليت فيزيكي مي‌تواند به حركت مرتب روده‌ها و در نهايت خروج گاز اضافي و مدفوع كمك كند. در صورتي كه فرد به يبوست دچار باشد، پياده روي مي‌تواند نقش مهمي در رهايي از مدفوع و گاز تجمع يافته در روده‌ها داشته باشد.

۲) حالات مختلف يوگا: برخي از حالات مختلف يوگا مي‌تواند عضلات شكم را به گونه‌اي تنظيم كند كه باعث خروج گاز اضافي از روده و كاهش نفخ شوند. از جمله اين حالات مي‌توان به حالت بچه، كودك خوشحال و چمباتمه اشاره كرد.

۳) قرص‌هاي نعناع: اسانس‌ نعناع مي‌تواند براي رفع سوء هاضمه و گازهاي گوارشي مفيد باشد. اين قرص‌ها معمولا تحت عنوان درمان علائم سندرم روده تحريك پذير (IBS) به فروش مي‌رسند اما مي‌توان از آنها به منظور رفع نفخ نيز استفاده كرد. قرص‌هاي نعناع با آرام كردن ماهيچه‌هاي روده باعث حركت موثرتر گاز و مدفوع در روده مي‌شوند. توجه داشته باشيد افراد مبتلا به سوزش سر دل نبايد اين قرص‌ها را مصرف كنند.

۴) قرص‌هاي ضد نفخ: قرص‌ها و شربت‌هاي سايمتيكون ضد نفخ بوده و مي‌توانند به حركت هواي اضافي و خروج آنها از دستگاه گوارش كمك كنند. اما لازم است اين داروها را بر اساس دستورالعمل‌هاي موجود روي دارو مصرف كنيد.

۵) ماساژ شكمي: ماساژ شكم مي‌تواند به حركت روده‌ها كمك كند. اين ماساژ به ويژه در صورتي كه در مسير روده بزرگ باشد مفيدتر است.

https://www.isna.ir

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۳۱ مرداد ۱۳۹۸
بي اختياري ادرار در زنان

بي اختياري در اثر فشار
اگر هنگام سرفه كردن، خنديدن، عطسه زدن و يا بلند كردن جسم سنگيني، ناگهان يك قطره ادرار از شما بيرون آيد، نشان مي‌دهد شما دچار بي اختياري ادرار در اثر فشار شده ايد. اين مسئله يكي از شايع‌ترين مشكلات در بين دختران جوان مي باشد.
 بي اختياري ادرار تحريك پذير (اصراري)
اگر ناگهان نياز فوري به دفع ادرار پيدا كنيد، اما دسترسي به دستشويي نداشته باشيد و در لباستان ادرار كنيد، دچار بي اختياري ادرار تحريك پذير (اصراري) شده ايد.اين نوع بي اختياري در اثر شنيدن صداي آب جاري، نوشيدن يك مايع و يا با هيچ چيز ديگري مي تواند رخ دهد.در اين نوع بي اختياري، قبل از رسيدن به دستشويي، مقدار زيادي ادرار از شما خارج مي شود.
مثانه بيش فعال
نوع ديگر بي اختياري ادرار، فعاليت زياد مثانه مي باشد. در اين نوع نيز ناگهان نياز فوري به دستشويي رفتن پيدا مي كنيد.اما همه افراد داراي مثانه بيش فعال، دچار بي اختياري ادرار نيستند، بلكه بسياري از زنان مي توانند خود را نگه دارند تا به دستشويي برسند.اين بيماران بايد كارهاي خود را كنار بگذارند و به دستشويي بروند.برخي از اين بيماران در طول روز و برخي ديگر در شب به اين بي اختياري ادرار دچار مي شوند.محققان نشان داده اند كه زنان دچار بي اختياري ادرار از كمبود اعتماد بنفس، كاهش تمايلات جنسي و افسردگي شديد رنج مي برند.
دليل بي اختياري ادرار ناشي از فشار
هنگامي كه عضلات و بافت هايي كه مثانه را نگه مي دارند، ضعيف شوند، اين نوع بي اختياري رخ مي دهد.هنگامي كه فشار زيادي به مثانه وارد شود و اسفنكتر (دريچه) مثانه هنوز بسته نشده باشد، ريزش ادرار رخ مي دهد. فشاري از قبيل سرفه و يا خنده مي تواند باعث ريزش ادرار شود.
دلايل متعددي براي از دست دادن قدرت اين ماهيچه ها مي باشد، از قبيل: افزايش وزن، آسيب ورزشي، بارداري چندقلوزايي و زايمان طبيعي.
دليل بي اختياري ادرار تحريك پذير (اصراري)
اين نوع بي اختياري به دليل اسپاسم و يا گرفتگي عضلات مثانه رخ مي دهد. اين گرفتگي ممكن است در اثر تخريب عصب و يا عضلات بوجود آمده باشد.در برخي موارد، تخريب عصب و يا عضله باعث ايجاد بيماري هاي ديگري نيز مي شود نظير: سوزش مثانه در اثر عفونت و يا التهاب مثانه.

منبع: beytoote.com

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۱۳ مرداد ۱۳۹۸
آشنايي با ركتوم يا راست روده، پرولاپس و سرطان ركتوم

آشنايي با ركتوم يا راست روده، پرولاپس و سرطان ركتوم

ركتوم از قسمت هاي حساس و مهم در بدن است كه نقشي اساسي در عمل دفع و كنترل آن دارد. اين قسمت از بدن نياز به مراقبت هاي ويژه اي دارد زيرا شرايطي مانند يبوست و هموروئيد درمان نشده به شدت بر آن تاثير گذار است. در ادامه به معرفي و تشريح بيشتر اين قسمت از روده بزرگ در دستگاه گوارش انسان مي پردازيم :

 

ركتوم كجاست ؟

ركتوم يا راست روده قسمت انتهايي سيگموئيد است، طول اين قسمت از روده ۱۲ الي ۱۵ سانتي متر است و بعد از ركتوم، مقعد قرار دارد. قسمت زيرين راست روده گشاد شده و آمپول راست روده‌اي ناميده مي شود. ماهيچه هاي ركتوم همانند ماهيچه هاي ساير قسمت هاي روده بوده و الياف طولي در خارج و الياف حلقوي در داخل قرار دارند، اما ساختار ركتوم در زنان و مردان متفاوت است. از بيماري هايي كه ممكن است ركتوم را درگير نمايد، مي توانيم به سرطان كلوركتال،ديورتيكولار، آنژيوديسپلازي، IBD، كوليت سودوممبرانوس، كوليت ايسكميك، پيچ خوردگي روده و … اشاره كنيم.

كاربرد ركتوم

وظيفه ركتوم در بدن حفظ موقت مدفوع است. در ديواره هاي ركتوم گيرنده هايي حساس به اتساع وجود دارد، وظيفه اين گيرنده ها اين است كه هر زمان كه مدفوع به ركتوم رسيد و باعث اتساع آن شد، احساس دفع را به فرد بدهد. در صورتي كه فردي نسبت به اين حس بي تفاوت عمل نمايد، دچار يبوست خواهد شد.

بخش هاي مختلف ركتوم

راست روده از سه قسمت زير تشكيل شده است :

 •  غشا مخاطي : غشا مخاطي ديواره داخلي روده را تشكيل ميدهد. اين مخاط از غدد تشكيل يافته ترشح شده و به گذر مدفوع كمك مي نمايد.
 • Muscularis propria : اين لايه ماهيچه اي، ديواره مياني روده را تشكيل مي دهد. وظيفه اين لايه ماهيچه اي كمك به بيرون راندن مدفوع ضمن حفظ پيكر راست روده مي باشد.
 • Mesorectum: اين بافت چربي سرتاسر راست روده را احاطه كرده است.

يكي ديگر از قسمت هاي مهم راست روده يا ركتوم گره هاي لنفاوي است،  گره هاي لنف بخشي از سيستم ايمني بدن به شمار مي رود. و در نظارت و كنترل ورود مواد مضر به بدن تاثير گذار است. البته اين گره ها تمامي بدن از جمله راست روده را درگير نموده است.

پرولاپس ركتوم

پرولاپس

يكي از شايع ترين عارضه هايي كه ممكن است ركتوم را درگير نمايد، پرولاپس ركتوم است. اين عارضه به معني افتادگي قسمتي از بدن است و زماني اتفاق مي افتد كه ركتوم به درون پيچيده شده و از يكي از منافذ طبيعي بدن بيرون بزند. اين بيرون زدگي در دو فرم كامل و ناقص رخ مي دهد، چنانچه نوع ناقص باشد تنها مخاط روده دچار بيرون زدگي شده ولي اگر فرم كامل باشد، علاوه بر مخاط قسمتي از روده نيز از بدن خارج مي شود. از دلايل بروز پرولاپس مي توانيم به ضعف عضلات مقعد در پرولاپس كامل و هموروئيد در پرولاپس ناقص اشاره كنيم. مهمترين نشانه هاي بروز پرولاپس به اين شرح است :

 • خروج بي اختيار مدفوع
 • ترشح
 • خونريزي ركتوم
 • خارش و درد
 • تورم و يا خروج توده از مقعد

سرطان ركتوم

اگر سلول هاي سرطاني در قسمت پايين روده يا همان راست روده رشد كنند، سرطان روده رخ ميدهد. اين سرطان دليل و علت واضحي ندارد ولي در اغلب موارد شروع سرطان از رشد پوليپ هايي بر سطح روده بوده كه در گذر زمان ممكن است به ديواره راست روده نفوذ كرده و موجب سرطان هاي بدخيم شود. از عواملي كه ريسك ابتلا به اين سرطان را افزايش ميدهد، مي توانيم به افزايش سن، استعمال دخانيات، سابقه خانوادگي و بيماري التهابي روده اشاره كنيم.

بيشتر بخوانيد:

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۲۳ خرداد ۱۳۹۸
خونريزي مقعدي خطرناك است؟

 به هرگونه خوني كه از مقعد خارج مي‌شود،خونريزي مقعدي گفته مي‌شود. البته خونريزي مقعدي معمولا به خونريزي راست روده يا قسمت پاييني روده بزرگ گفته مي‌شود. مقعد قسمت انتهايي روده بزرگ را تشكيل مي‌دهد. معمولا هنگام مشاهده خون روي دستمال توالت، يا كاسه توالت متوجه خونريزي مقعد ميشويم. رنگ خون ناشي از خونريزي مقعدي بسته به علت آن از قرمز روشن، قهوه‌اي تيره تا بسيار تيره متغير است.

علل خونريزي مقعدي:

 • مسموميت غذايي
 • هموروئيد (بواسير)
 • سرطان مقعد
 • يبوست
 • بيماري كرون
 • شكاف مقعد (پارگي پوست مقعد)
 • سرطان روده
 • پوليپ روده
 • اسهال
 • ديورتيكولوز
 • درهم رفتگي روده (دخول بخشي از روده در بخش ديگر)
 • كوليتناشي از كم خوني (التهاب روده بزرگ به علت كاهش جريان خون)
 • التهاب مقعد
 • كوليت كاذب (التهاب روده بزرگ بواسطه عفونت)
 • پرتو درماني
 • پرولاپس مقعد (بيرون زدن مقعد از جايگاه طبيعي آن)
 • سندرم زخم مقعدي منفرد (ايجاد زخم روي ديواره مقعد)
 • كوليت اولسراتيو

مراجعه به پزشك براي خونريزي مقعدي

خونريزي مقعد

اگر خونريزي مقعدي بيشتر از يك يا دو روز ادامه پيدا كند يا كمتر اما آزاردهنده باشد، به پزشك‌تان مراجعه كنيد. اگر زير 40 سال هستيد و علت خونريزي مقعدي‌تان مشخص است مانند مدفوع سخت، شكاف مقعدي كوچك يا موارد مشخص ديگر، مي‌توانيد با تهيه پماد آنتي هموروئيد يا هيدروكورتيزون بدون نسخه آن را درمان كنيد.

در صورت خونريزي مقعدي به همراه هر يك از علائم زير با اورژانس تماس بگيريد:

 • تنفس سريع و كم عمق
 • سرگيجه يا دوران سر پس از ايستادن
 • تاري ديد
 • غش كردن
 • گيجي
 • تهوع
 • سردي، رطوبت و رنگ‌پريدگي پوست
 • كاهش ادرار

و اگر خونريزي مقعدي به شكل زير است، فورا از اطرافيان‌تان بخواهيد شما را به اورژانس منتقل كنند:

 • مداوم يا شديد
 • همراه با درد يا انقباضات شديد شكمي
 • همراه با درد مقعد

منبع: https://seemorgh.com/

 

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۷ خرداد ۱۳۹۸
هشت باور يا طرز فكر اشتباه در مورد بيماري هموروئيد

بيماري هموروئيد يا بواسير به تورم عروق در ناحيه مقعد گفته مي شود، اين عارضه همراه با درد شديد، خونريزي، سوزش و خارش مقعد بروز مي كند. عامل ايجاد كننده بواسير وارد آمدن فشار بيش از اندازه به اين ناحيه به خصوص هنگام ابتلا به يبوست شناخته مي شود. بسياري از مردم به علت عدم شناخت كافي از اين عارضه، باورهاي اشتباهي در اين مورد دارند. براي آشنايي بيشتر با اين عارضه و تصحيح اين باور هاي غلط با ما همراه باشيد :

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۲ خرداد ۱۳۹۸
علائم و دلايل كم خوني در كودكان

علائم كم خوني كودكان

كم خوني نوزادان

كم خوني انواع گوناگوني دارد و علائم مختلفي را نيز ايجاد مي كند. كم خوني در مراحل ابتدايي علامت خاصي ندارد اما با شدت گرفتن اين عارضه علائمي ايجاد مي شوند. علائم كم خوني در كودكان عبارتند از :

 • از شايع ترين علائم كم‌خوني در كودكان ضعف و خستگي است
 • سرگيجه و سردرد
 • كاهش اشتها
 • احساس سوزش در زبان
 • تغيير در خلق و خو
 • تمايل به خوراكي هاي غير عادي مانند خاك، يخ و ..
 • رنگ پريدگي پوست و بستر ناخن
 • ضعيف شدن و تغيير شكل ناخن ها
 • خون در مدفوع يا مدفوع تيره رنگ
 • تغيير رنگ قسمت سفيد چشم ها

علت كم خوني در كودكان

درمان كم خوني كودكان

كم خوني در كودكان مي تواند ناشي از علل مختلفي از جمله تالاسمي،آپلاستيك، كمبود ويتامين ب و … ايجاد شود اما شايع ترين علت ايجاد كم خوني در كودكان فقر آهن است كه موجب مي شود هموگلوبين به اندازه نياز در خون توليد نشود. 

فقر آهن

از شايع ترين علل كم خوني فقر آهن است. هر كودك با توجه به محدوده سني خاص خود نيازمند مقدار مشخصي آهن است. كه اين نياز عبارت است از :

 • كودكان 7 تا 12 ماهه 11 ميلي‌ گرم
 • كودكان 1 تا 3 ساله 7 ميلي ‌گرم
 • كودكان 4 تا 8 ساله 10 ميلي ‌گرم
 • كودكان 9 تا 13 ساله 8 ميلي ‌گرم
 • دختران 14 تا 18 ساله 15 ميلي‌ گرم و پسران در اين سنين 11 ميلي‌ گرم

از مقدار غذايي كه كودك در طول روز استفاده مي كند تنها 10 % آهن آن جذب مي شود و مابقي از بدن دفع مي گردد. لذا بايد رژيم غذايي كودك خود را به گونه اي تنظيم كنيد كه مقدار آهن مورد نياز او در آن يافت شود.

مهمترين علت ايجاد فقر آهن در بدن كودكان به اين شرح است :

 • رژيم غذايي فاقد آهن كافي
 • رشد سريع كودك كه نياز به آهن در بدن را به شدت افزايش مي دهد.
 • از دست دادن خون از طريق دستگاه گوارش بدن به سبب ابتلا به برخي از بيماري ها
 • كاهش توانايي بدن در جذب آهن

منبع: بيچشك

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸
دلايل و علائم ابتلا به سرطان روده چيست؟

دلايل بسياري مي توانند در ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش داشته باشند كه مهمترين آنها مصرف بيش از حد چربي به ويژه چربي حيواني و پروتئين و گوشت قرمز مي‌باشد. ماشيني شدن زندگي و شهرنشيني از ديگر دلايلي است كه مي تواند در ابتلا به اين سرطان نقش داشته باشد. همچنين چاقي و اضافه وزن، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي‌دهد.
 

احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ معمولا در حدود سن 50 سال به بالاست اما در مواردي اين سرطان در افراد زير 20 سال نيز ديده شده است كه البته اين مسئله بسيار نادر محسوب ميشود.

علائم افراد مبتلا به سرطان روده چيست؟

در مراحل اوليه سرطان روده بزرگ داراي علائمي است كه مي توان به مشاهده خون در مدفوع، درد شكم، تغيير در اجابت مزاج و احساس ضعف و بي حالي اشاره كرد. يكي از مهمترين نشانه‌هايي كه بايد جدي گرفته شود، كم خوني به ويژه كم خوني در آقايان است كه اين مسئله بايد به دقت مورد بررسي قرار بگيرد. در برخي از موارد سرطان روده بزرگ مي تواند بدون علامت باشد و فرد با شكم درد شديد، انسداد و سوراخ شدن روده، به شكل اورژانسي براي جراحي مراجعه كند و بعد از آن مشخص شود كه فرد به سرطان روده بزرگ مبتلاست.

 

www.asriran.com

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

۲۹ فروردين ۱۳۹۸
نشانه‌ها و دلايل ابتلا به هموروئيد

يكي از بيماري‌هاي مرتبط با يبوست كه در ناحيه مقعد بروز ميكند "هموروئيد" يا همان بواسير است. اين بيماري كه درجات مختلف آن در ميان افراد جامعه از شيوع زيادي دارد، به دليل خشكي بلندمدت مدفوع و فشار آوردن‌هاي مكرر بر مقعد براي خارج كردن مدفوع پديد مي‌آيد.

علائم و نشانه‌هاي بواسير (هموروئيد)

 مشاهده‌ خون هنگام اجابت مزاج؛ شايد براي شما اتفاق افتاده باشد كه با ديدن خون در هنگام دفع مدفوع يا بعد از آن نگران و مضطرب شده باشيد؛ خونريزي قرمز روشن ناحيه‌ مقعد به‌خصوص در هنگام اجابت مزاج از شايع‌ترين علائم ابتلا به بيماري بواسير يا هموروئيد است كه ابتدا بصورت قطره‌اي و در مراحل بعدي در حجم زيادتر بروز مي‌كند.

در انواع داخلي هموروئيد، ميزان خونريزي مي‌تواند آنقدر شديد شود كه فرد را در معرض كم‌خوني قرار ‌دهد؛ در مواردي، پزشكان پس از پيگيري دليل كم‌خوني شديد فرد، بيماري بواسير مخفي در او را كشف مي‌كنند.

در نظر داشته باشيد خونريزي مقعدي هميشه نشانه‌ بيماري ساده‌اي چون هموروئيد نيست و براي تشخيص آن از ساير بيماري‌هاي گوارشي نياز به پيگيري فوري دارد.

بيرون‌زدگي ضايعه‌اي در ناحيه‌ مقعد؛ ممكن است تورم عروق سياهرگي ناحيه‌ مقعد منجر به بيرون زدن بافت دريچه‌اي آن شود؛ ظاهر نامناسب و زشتي كه در نتيجه‌ي بيرون‌زدگي بافت داخل مقعدي بر روي سوراخ انتهايي دستگاه گوارش ايجاد مي‌شود باعث خجالت فرد از مطرح كردن بيماري خود با اعضاي خانواده يا پزشك است؛ شرمساري و ترس از سوء‌ظن ارتباطات جنسي نامتعارف از بزرگترين دلايل بي‌توجهي به اين بيماري است.

در هر حال اين بيماري با استفاده از روش‌هاي مختلف در طب سنتي قابل پيش‌گيري و البته درمان است؛ براي پيشگيري از بروز چنين بيماري بايد به مزاج خود توجه ويژه داشته باشيد و اگر اكنون به اين بيماري مبتلا شده‌ايد در نخستين گام با استفاده از داروهاي ساده‌اي مانند خاكشير، انجير، تخم شربتي و روغن زيتون نسبت به رفع يبوست دستگاه گوارش خود اقدام كنيد.

 

منبع: تابناك

 

آرشيو نظرات (0) | ادامه مطلب

[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ]

 
 

 


معرفي وبلاگ
ساخت انواع تابلوهاي تبليغاتيفهرست اصلي

صفحه نخست
پست الكترونيك
آرشيو مطالب
افزودن به علاقه مندي ها
صفحه خانگي
 


آرشيو موضوعي

موضوعي ثبت نشده است


آرشيو ارسال ها

ارديبهشت ۱۳۹۹
اسفند ۱۳۹۸
بهمن ۱۳۹۸
آبان ۱۳۹۸
مهر ۱۳۹۸
شهريور ۱۳۹۸


پيوند ها

خريد اپل ايدي به سيب
طراحي سايت
سئو
توليد محتوا
ساخت وبلاگ
كلينيك نوين
ونك ليزر
كلينيك اچ پي وي
فيلم عمل بواسير
كولون

 [ ساخت وبلاگ ]